Fotoreportaż z wernisażu wystawy TWOJE LICEUM 110

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach odbył się we wtorek 19 czerwca 2018 r., w ramach pierwszej części obchodów 110-lecia myślenickiego Liceum oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wernisaż wystawy archiwalnych fotografii i dokumentów pn. TWOJE LICEUM 110 – od tradycji do nowoczesności. Po powitaniu przez Panią Agnieszkę Kazanecką-Bylicę, dyrektorkę Biblioteki oraz Pana Jacka Ślósarza, dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Myślenicach, słowo o Tradycji wygłosił dr Dariusz Dyląg, a następnie głos zabrali zaproszeni Goście: Pan Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic i absolwent naszej Szkoły, Pan Jan Brzeziński, emerytowany profesor LO i syn międzywojennego burmistrza Myślenic, płk. Jana Dunin-Brzezińskiego, dzięki któremu powstał obecny budynek Szkoły przy ul. Jagiellońskiej 8, Pani Teresa Święchowa z d. Pindelanka, absolwentka LO, która wspominała trudny czas powojennego Harcerstwa w naszej Szkole, Pani Anna Prokopeczko, której krewni i jednocześnie uczniowie LO (wtedy jeszcze gimnazjum), Andrzej i Jan Miętusowie (ten ostatni był członkiem Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej „Murawa” i nosił pseudonim „Okoń”, należał do struktur miejskiej terenówki AK w Myślenicach w stopniu kaprala podchorążego, brał udział w powielaniu „Przeglądu Polskiego”) zostali aresztowani podczas pierwszej oraz drugiej „Czarnej Niedzieli” w Myślenicach i zginęli rozstrzelani przez Niemców w czasie II wojny światowej, Pan Adam Spytkowski, emerytowany profesor historii LO. Wernisaż prowadzili uczniowie klasy 1b: Julia Ingarden i Wojciech Kasprzyk, a część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem uczennicy klasy 2b, Weroniki Kęsek. Fotografie z wernisażu autorstwa Mai Ingarden (© Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Myślenicach) oraz Jana Polewki.