Lekcje historii oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży

Członkowie naszej Grupy organizują lekcje historii m.in. w szkołach, przy współpracy z ośrodkami kultury, bibliotekami czy muzeami. Podczas nich przedstawiamy działalność Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej „Murawa”. Staramy się, aby lekcje miały charakter warsztatowy. Poprzez aktywne uczestnictwo dzieci i młodzież odkrywają, że historii można uczyć się na różne sposoby.

Podczas warsztatów przyglądamy się z jakimi wyzwaniami musieli się mierzyć żołnierze Armii Krajowej. Oglądamy ówczesny sprzęt militarny i różnorodne artefakty z epoki. Wyświetlamy oryginalny, archiwalny film z bazy leśnej Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej „Murawa” pod Łysiną w Beskidzie Myślenickim z 1944 roku. Zapoznajemy się również z pracą łączniczek i sanitariuszek „Murawy”, w tym z ówczesnymi warunkami pracy szpitalika polowego. Uczymy się robić opatrunki, szukamy różnic między współczesnymi sposobami udzielania pierwszej pomocy, a tymi z czasów wojny, dowiadujemy się, co powinno znaleźć się w torbie sanitariuszki i sprawdzamy, jak ciężkie są nosze. Poznajemy tajniki szyfrowania i odszyfrowujemy wiadomość zapisaną alfabetem Morse’a oraz wysyłamy kartkę pocztową, zapisując ją na maszynie do pisania. Każdorazowo plan zajęć dopasowywany jest do miejsca, w którym się odbywają oraz ewentualnego wydarzenia, któremu towarzyszą.

Lekcje można zamawiać przez poniższy formularz, wpisując w temacie LEKCJA HISTORII.